Kréta

Eseményeink

A 2024/2025-ös tanév történéseit olvashatják ezen az oldalon

 Légy egészséges! 
Légy tudatos! 
Légy egészségtudatos!

Nagy örömmel számolunk be arról, hogy március 28-án, iskolánk négy Egészségőrzője – Puj Márton (6. osztály), Ötvös Roxána, Szilágyi Orsolya és Kakas László (7. osztály) – részt vett a Gyulai Tankerületi Központ és a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Karának „Légy egészséges! Légy tudatos! Légy egészségtudatos!” témahetéhez kapcsolódó élménynapon.
Délelőtt az egészség témájában zajló kutatási prezentációkat és motivációs beszédeket hallgattak diákjaink, a délután pedig zenei és mozgásos programokkal zárult. A témahét célja, hogy a fiatalok megtalálják a harmóniát a digitális világ és a személyes közösségi élmények között, valamint, hogy felelősségteljes és egészségtudatos életvitelt alakítsanak ki.
Gratulálunk diákjainknak a szerepléshez, és köszönetet mondunk a szervezőknek a tartalmas és élvezetes napért! 

 Megemlékezés a kommunista diktatúrák áldozatairól

Február 25-én a Mezőgyáni Általános Iskola diákjai megemlékeztek a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjáról. Ezen a napon azokra a milliókra emlékezünk, akik a kommunista rezsimek elnyomása alatt szenvedtek vagy vesztették életüket.
Szűcs Viktória 8. osztályos, Ötvös Roxána 7. osztályos tanulók, színvonalas prezentációval készültek, melyben bemutatták a kommunista diktatúrák történetét, áldozatait és a rendszerrel szembeni ellenállás formáit. A prezentáció különösen a felső tagozatos tanulótársak számára volt tanulságos és elgondolkodtató.
Az előadás rámutatott a kommunista diktatúrák embertelenségére, az áldozatok szenvedéseire és a szabadság fontosságára. A diákok megismerhették a kommunizmus áldozatainak személyes történeteit, és elgondolkodhattak a múlt tanulságain.
Külön köszönet illeti Márkné Bordás Mária tanárnőt, aki felkészítette a diákokat prezentációra, és segített nekik abban, hogy minél hitelesebben és érzékletesebben mutassák be a kommunista diktatúrák borzalmait. Köszönjük munkáját és elkötelezettségét a diákok történelmi nevelése iránt!
Emlékezzünk az áldozatokra, és tegyünk azért, hogy soha többé ne ismétlődhessenek meg a múlt borzalmai!

 Az Anyanyelv nemzetközi napja

Február 24-én a Mezőgyáni Általános Iskola tanulói méltóképpen emlékeztek meg az anyanyelv nemzetközi napjáról. Ez a nap az anyanyelv fontosságára, a nyelvi sokszínűség megőrzésére és a kulturális identitás ápolására hívja fel a figyelmet.
Az iskola diákjai, Szűcs Viktória 8. osztályos, Ötvös Roxána és Böjthe Noel 7. osztályos tanulók színvonalas és informatív előadással készültek, melyben bemutatták az anyanyelv nemzetközi napjának történetét, jelentőségét és az anyanyelv szerepét a mindennapi életben. Előadásukban kiemelték az anyanyelv kulturális örökségünk megőrzésében betöltött kulcsfontosságú szerepét, valamint a nyelvi sokszínűség gazdagságát.
Az előadás nagy sikert aratott a tanulók körében, akik érdeklődve hallgatták az elhangzottakat. Az esemény rámutatott arra, hogy az anyanyelv nem csupán kommunikációs eszköz, hanem identitásunk, kultúránk és történelmünk hordozója is.
Külön köszönet illeti Árgyelán Krisztián tanár urat, aki felkészítette a diákokat az előadásra, és segített nekik abban, hogy minél tartalmasabban mutassák be az anyanyelv nemzetközi napjának üzenetét. Köszönjük munkáját és elkötelezettségét a diákok anyanyelvi nevelése iránt.

 Farsang

Farsang és télűzés a Mezőgyáni Általános Iskolában
A Mezőgyáni Általános Iskola diákjai és tanárai idén is jó hangulatban ünnepelték a farsangot és a télűzést.
Február 7-én rendezték meg a hagyományos farsangi bált, ahol a gyerekek jelmezekbe öltözve táncoltak és játszottak. A legkreatívabb jelmezeket díjazták, és a büfében finomabbnál finomabb szendvicsek és sütemények várták a vendégeket.
Február 19-én pedig sor került a télűzésre. Az iskola udvarán összegyűlt diákok és tanárok hangoskodva, zajkeltő eszközökkel űzték el a telet. Ezután egy hatalmas szalmabábot égettek el, amely a telet és a rossz szellemeket jelképezte. A télűzés után a gyerekek még egy utolsó fánkozással és táncolással búcsúztatták a telet, és várták a tavasz érkezését.
Mindkét ünnepség remekül sikerült, és a gyerekek nagyon jól szórakoztak.
Köszönjük a Mezőgyán Község Cigány Nemzetiség Önkormányzatának a támogatást!

Pályaorientációs nap

Rendőrségi kék villogott, kalapács ütögette a fát, olló csillogott, és mézeskalács illat lengte be a Mezőgyáni iskolát!
A pályaorientációs napon a gyerekek betekintést nyerhettek a rendőrök munkájába, kipróbálhatták a kényszerítő eszközöket és egy igazi rendőrautót is megnézhettek. A fodrász és asztalos szakmák bemutatói mellett finom, közösen készített mézeskalácsokkal is kedveskedtünk. Köszönjük a rendőröknek, a szakembereknek és minden résztvevőnek ezt a felejthetetlen napot!

Egészségre fel!

A projekthét folyamán a tanulók gyümölcssalátát készítettek és közös fogmosáson is részt vettek Bodó Mónika tanárnő irányítása mellett. Csütörtökön a védőnő Boros Erika volt segítségünkre, az alsósoknak egy látványos és tanulságos előadást tartott az egészséges életmódról.
Egy kis szünetet követően az energia italok szervezetre gyakorolt hatásairól mesélt a felső tagozatos tanulóinknak. Köszönjük szépen a sok hasznos információkat!
Egészségre fel!!!

Mikulás postaládája

Alsósaink a mai napon Márkné Bordás Mária tanárnő kíséretében ellátogattak a geszti Tisza-kastélyba, hogy az ott található Mikulás postaládájába belerakhassák a neki szánt leveleiket. Az alsó tagozatos tanulók által írt leveleket, osztályonként 1-1 általuk választott képviselőjük vitte magával, majd helyezte el a Mikulás postaládájába. Az első osztályosokat Boros Nóra, a második osztályosokat Czinanó Dzsamal, a harmadik osztályosokat Mándi-Szabó Mira míg a negyedik osztályosokat Németh Natália képviselte. Már csak néhány nap és választ kaphatnak tanulóink leveleikre… mi már egyre izgatottabbak vagyunk!!!

 Márton Nap

Ma (november 11-én) volt Márton nap, mely Szent Márton ünnepe és egyben időjárásjósló nap is.
Szent Márton püspök, aki Savaria (a mai Szombathely) szülötte, a középkor egyik legnépszerűbb szentje volt. A legenda úgy tartja, hogy Márton szerény ember lévén, nem akarta elfogadni a püspöki kinevezést, ezért a ludak óljába rejtőzött, de a libagágogás elárulta őt. A néphagyományok szerint ilyenkor vágták le a hízott libákat: „aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik”. A liba csontjából tudtak következtetni az időjárásra. Ezen a napon nagy lakomákat tartottak, mert az emberek úgy hitték, hogy minél többet esznek, isznak ezen a napon, annál egészségesebbek lesznek.
Ezen a napon iskolánkban is Márton és a libák kapták a főszerepet. Délután a gyerekek kézműves foglalkozásokon vettek részt, kipróbálhattak sok – sok libás társasjátékokat és Márton -napi zenét hallgattak. Uzsonnaként libazsíros- lilahagymás kenyeret fogyaszthattak, meleg teát ihattak. Tubak János református hitoktatónk pedig süteménnyel járult hozzá a tanulók napjának megédesítéséhez, amit ezúton hálás szívvel köszönünk neki! Tudjuk, hogy napjainkban az ünnepek szerepe, jelentősége, jellege gyors és nyilvánvaló változásokon megy keresztül, de továbbra is megmaradnak azok az alapvető funkciók, melyek nélkülözhetetlenek és semmi mással nem helyettesíthetők. Pedagógiai szempontból a közösségépítés mellett talán a legkiemelkedőbb funkciója a könnyebb, élethű információátadás, ezáltal a gyorsabb és egyszerűbb befogadás. Mindezek miatt nagyon fontosnak tartjuk, hogy jeles napjainkról, hagyományainkról méltóképpen emlékezzünk meg, hiszen ezekből a gyerekek sokat tanulhatnak, a színes programoknak köszönhetően sok élményt gyűjthetnek.

 Fővárosi Nagycirkusz

A Lázár Ervin Program keretében (LEP) 2024. 11. 08-án nyolcadik osztályosaink Rossu Szabolcs tanár úr kíséretében a Fővárosi Nagycirkusz Karácsonyi Csodashow című műsorát tekinthették meg. A produkciókat óriási tapssal jutalmazta a közönség. A karácsonyfa alatt rejlő csodák a téli mesevilág hőseiként keltek életre és látványos cirkuszi produkciókkal ejtették ámulatba a tanulóinkat, felejthetetlen élményt nyújtva számukra. Köszönjük a színvonalas programot!